Історія найбільших пандемій за всю історію людства . Чума та віспа поверталися через століття — Zarobitchanu Історія найбільших пандемій за всю історію людства . Чума та віспа поверталися через століття — Zarobitchanu

Історія найбільших пандемій за всю історію людства . Чума та віспа поверталися через століття

18:37
596
Історія найбільших пандемій за всю історію людства . Чума та віспа поверталися через століття

SARS-CoV-2 — не перший вірус, який виконав сценарій пандемії. Людство зіткнулося із захворюваннями, які зуміли вбити десятки мільйонів людей. Вони мали більш руйнівний вплив, ніж будь-який збройний конфлікт, будь то чума, віспа або іспанський грип. Вже під час чуми Антоніна між 165 та 185 р. Н. Е. Загинуло п'ять мільйонів людей. Деякі серйозні хвороби неухильно повертаються протягом століть ще з античності.

Однією з найстрашніших вбивць в нашій історії є бактерія Yersinia pestis, яка викликає чуму у людини. Будь то легенева чума, де заражений кашляє  кров'ю, утворюються пухирчасті гнійні рани, при яких м’ясо було чорним і відпало з кісток, результатом була майже 100% смертність протягом доби.

Чума згідно імператорів

Спочатку ми можемо згадати так звану Антонінську чуму (165 — 185 рр. Н. Е.), Названу на честь відомого «філософа на троні», римського імператора Марка Аврелія (повне ім'я Марка Аврелія Антоніна Августа). Чума тривала 20 років, залишивши п'ять мільйонів загиблих та чверть людей заражених.

Що стало причиною появи? Вчені вважають, що віспу або кір привезли до Риму солдати, що поверталися з Сходу. Хвороба з'являлася хвилями і поступово поширилася на всі римські провінції.

Фрагмент колони Марка Аврелія в Римі.

Перша загальноєвропейська чума у 14 столітті спричинила загибель у Європі 25 мільйонів людей, зменшивши населення приблизно на третину.

Через чотири століття вибухнула так звана справжня чума. Пандемія була спричинена Yersinia pestis, і спалахнула в 541 році в Ефіопії, після чого  була занесена до Єгипту. За словами правлячого імператора, мор називали Юстиніановою чумою. Вона пронеслася, як вихор, через Середземномор’я, та  проникла в Галлію та Ірландію. Чума поверталася кілька разів, тому, за даними істориків, було вбито від 30 до 50 мільйонів людей.

Пандемія надовго зламала військову могутність Візантії, що дозволило поширити іслам у Середземномор'ї. Чума мала сильний вплив на економіку, культуру та суспільство Східної Римської імперії та інших регіонів Європи та Азії. Потім епідемії повторюються і повторюються циклічно приблизно раз на чотири роки.

Читацте також:Дивлюсь на обладнання в невеликій італійській лікарні, і мені страшно за те, як ми зможемо впоратися

Чорна смерть провінції Хубей та повернення віспи

Віспа  згадувалася ще 12000 років тому, але  значної шкоди було завдано у 735–737 роках в Японії, тоді хвороба вбила там приблизно третину населення — це близько мільйона загиблих. Але це була лише частка жертв,  які  віспа спричиняла протягом наступних століть. 

Ми доходимо до періоду пізнього середньовіччя, коли, особливо в 1347 — 1357 роках після шести століть, знову вирувала справжня чума. Чума, спричинена Yersinia pestis, переважно ширилася Євразією. Тоді було аж 125 мільйонів жертв по всьому світу.  Вперше з'явився в провінції Хубей в центральному Китаї. Тоді монгольські окупанти привезли хворобу до Криму, звідки генуезькі моряки перевезли її до Європи. У жовтні 1347 р. Інфікований  флот висадився в Мессіні, Сицилія.

Весь екіпаж кораблів вимер, місцеві жителі безсоромно грабували покинуті кораблі, в зв'язку з чим, незабаром хвороба поширилася по всьому острову та узбережжю Італії. До кінця року мор спустошив   Геную, Венецію та Пізу, через два роки пожирав Францію, Іспанію, Німеччину, Англію (куди хворобу перевезли з червоним вином з Бордо) після чого хвороба була занесена в Росію.

Читайте також:МОЗ Чехії сказав коли жителі зможуть зняти маски 

Перша загальноєвропейська епідемія чуми в Європі спричинила загибель 25 мільйонів, зменшивши населення приблизно на третину. Люди називали це чорною смертю, оскільки постраждалі зазнали підшкірного крововиливу, що робило шкіру буквально чорною.

«Вмирання було жорстоким. Неможливо людською мовою описати ту страшну річ. Постраждалі гинули майже одразу. Вони набрякали під пахами, та в паху, падали на землю під час  розмови. Батько кидав дитину, дружина чоловіка, один брат другого, бо ця хвороба, ніби захоплювала подих і погляд. І так вони померали,- писав сієнський літописець Агноло Турський у 1348 році.

Разом із прокаженими сильно постраждали євреї. Антиєврейські погроми поступово призвели до масового переселення на схід (Польща, Україна, Росія), де вони створили найбільше в Європі єврейське поселення тривалістю до 20 століття.

 П’ять століть буйства жахливої віспи

Віспа вирувала в 16 столітті в Європі та Азії, в 1520 році іспанські завойовники перенесли хворобу  до Центральної Америки. Руйнівна епідемія віспи була одним із факторів падіння імперій Інків та Ацтеків. Віспа переслідувала людство до 20 століття. Ще в 1967 році було заражено 15 мільйонів людей, а два мільйони померли. Завдяки широкій програмі вакцинації Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила, що хвороба була ліквідована лише у 1980 році.

Випадки  в історії коли  хворіли керівні особи , наприклад,  англійська королева Марія II. Стюарт, французький король Людовик XV. та  російський царь Петро II,  також давньоєгипетський фараон Рамзес V. Небезпечна хвороба, яку на латині називали варіола вера, привела до загибелі  500 мільйонів людей лише за 20 століття.

Лондонська чума 1665 року

17 століття також відоме Великою Лондонською чумою, в якій загинуло близько 100 000 людей між 1665 і 1666 роками. Хоча епідемія в Лондоні спричинила менше жертв, ніж попередня епідемія, вона описується як одна з останніх епідемій чуми в Європі. Парадоксально, але чума була зупинена черговим лихом, Великим вогнем Лондона у вересні 1666 року.

Від холери до іспанського грипу

ХІХ століття принесло першу пандемію холери. Небезпечна діарея, спричинена забрудненою водою фекаліями, спричинила смерть понад мільйона. В історії було шість основних хвиль пандемії. З 1816 по 1826 роки в Азії вирувала холера, з 1829 по 1851 в Європі та Північній Америці, подальші хвилі переживали Європа в 1863 — 1875 та 1881 — 1896 рр. У період з 1899 по 1923 р. Вирувала холера в Росії та Османській імперії.

Після чого була третя гігантська пандемія чуми. Востаннє Yersinia pestis з'явилася  у 1885 році. Вона поширилася з Азії на всі континенти і мала 12 мільйонів жертв, переважно в Індії (до 10 мільйонів жертв). ВООЗ вважала пандемію активною до 1960 року.

Читайте також:Президент Чехії має намір закрити чеські кордони як мінімум на рік через коронавирус

У 1889 та 1890 рр. Відбувся так званий російський грип. Він заражав в середньому кожного третього у районі, де вирував. Через розвинуту залізничну мережу близько мільйона людей у північній півкулі загинули від її симптомів.

Всесвітня пандемія, відома як іспанський грип, тривала два роки між 1918 і 1920 роками. Вона забрала близько 50 мільйонів життів, за найвищими оцінками, йдеться про  100 мільйонів жертв. Чверть населення світу була інфікована.

Він походив з Китаю і поширився в основному через солдатів, що повертаються додому з Першої світової війни. Це перша велика пандемія, викликана вірусом H1N1. Вірус спричинив  більше жертв, ніж сама Перша світова війна.

 Іспанський грип (1918 р.).

Поява ГРВІ

21 століття характеризувалося появою коронавірусів, спочатку ГРВІ (важкий гострий респіраторний синдром). Він характеризується високим рівнем смертності близько 10 відсотків. За кілька місяців він поширився на понад 30 країн, заразивши близько 8000 людей та спричинивши 774 смертей.

Свинячий грип, який також називають мексиканським грипом, з'явився в Мексиці в 2009 році. За новим штамом вірусу H1N1 загинуло аж 284 000 жертв, деякі дослідження свідчать що  свинячим грипом було заражено до 1,4 мільярда людей.

Найбільший спалах еболи виник в Африці в 2013 році.

Читайте також: Вчені створили 3D модель поширення коронавіруса в супермаркеті (ВІДЕО)

Вірус еболи вперше був виявлений у 1976 році і був названий на честь річки Ебола в Демократичній Республіці Конго. Це одне з найнебезпечніших захворювань коли-небудь відомих. Коефіцієнт смертності трьох штамів Ебола, які атакують людину, становить від 70 до 100 відсотків. У період з 2013 по 2016 рік, ебола забрала понад 28 000 життів не тільки в Африці, але і в США. Вірус спалахнув у Західній Африці наприкінці 2013 року, хоча його повністю не зупинили до 2016 року, після спалаху в Конго через два роки, було  виготовлено готові ліки для пацієнтів.

На даний момент маємо нову пандемію — це новий тип коронавірусу SARS-CoV-2 SARS, який почав поширюватися по всьому Китаю наприкінці 2019 року. Досить швидко проник у світ. Ковід-19 особливо небезпечний через швидке поширення його в інкубаційний період (пацієнт без симптомів), що призводить до краху систем охорони здоров’я.

Читайте також:Ще одна вакцина проти ковід-19 тестується на людях

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
|