Тютюнові компанії погрожують піти з Українського ринку,причиною стали скандальні правки правки до законопроекту, що перерозподіляють доходи на тютюновому ринку. — Zarobitchanu Тютюнові компанії погрожують піти з Українського ринку,причиною стали скандальні правки правки до законопроекту, що перерозподіляють доходи на тютюновому ринку. — Zarobitchanu

В Україні назріває сигаретна криза

23:57
673
В Україні назріває сигаретна криза

Міжнародні компанії — виробники сигарет погрожують піти з України та відмовляються купувати в держави замовлені акцизні марки. Причина — скандальна поправка до законопроекту, яка перерозподіляє доходи на тютюновому ринку. Як це сталося і хто від цього виграє?

Чотири міжнародні компанії, які у 2018 році разом сплатили до бюджету 47 млрд грн, заявили, що можуть згорнути свої виробництва і піти з України.

Йдеться про найбільші тютюнові компанії, які останнім часом стали головними ньюзмейкерами в Україні: British American Tobacco, Japan Tobacco International, Philip Morris та Imperial Tobacco.

Два тижні тому вони зібралися на прес-конференції і пригрозили, що що підуть з України. Їхній колективний бойкот не залишився непоміченим в уряді, парламенті, Офісі президента та українських містах, де працюють тютюнові фабрики.

Причина такої поведінки —депутатська правка, яка була в останню мить внесена у важливий урядовий законопроект і проголосована у сесійній залі.

Проект стосувався введення єдиного рахунку для сплати податків, а так звана поправка Дубінського, про яку далі піде мова, з цим документом має мало спільного. Проте в рамках українських парламентських традицій на такі нюанси ніхто не зважає.

Поправка визначає рівень заробітку тютюнових компаній і перерозподіляє торгову маржу між учасниками ринку: компаніями-виробниками, оптовими та роздрібними продавцями сигарет.

Напередодні прем'єр Олексій Гончарук зустрівся з тютюновими компаніями. Що обговорювали учасники зібрання, кому на ринку вигідний перерозподіл маржі, і чи готові компанії відмовитися від виробничих потужностей в Україні?

Також цікаве:У Мінцифри озвучили прогноз, коли українці дочекаються 5G

Як з'явилася «тютюнова» поправка

3 жовтня депутати з фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський та Олександр Юрченко під час розгляду податковим комітетом до другого читання законопроекту 1049 внесли в нього поправку.

Згідно з нею, тютюнові компанії-виробники зобов'язані продавати сигарети оптовим компаніям за ціною, що не перевищує 80% від максимальної роздрібної ціни (МРЦ). Натомість для оптових та розрібних продавців націнка на сигарети, так звана маржа, становитиме 7% та 13% від максимальної роздрібної ціни.

Тобто запроваджується штучне регулювання доходів учасників тютюного ринку.

Важливо знати. Йдеться про розподіл доходів від продажу тютюну між трьома групами: виробниками сигарет, оптовими продавцями та дрібними торговцями, які продають в роздробі.

Друга група представлена одним гравцем: скандально відомою компанією " Тедіс Україна" частка якої на оптовому ринку торгівлі сигаретами, за різними оцінками, становить близько 75%.

Насправді структура цього ринку трохи складніша і учасників там більше.

Ця норма опиняється в законі про запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів підприємцями. Насправді ж вона стосуєтьсязакону«Про державне регулювання виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального».

ЕП ознайомилася із стенограмою засідання податкового комітету, на якому поправка була внесена в законопроект.

З тексту виходить, що спочатку депутати обговорювали єдиний рахунок для підприємців. Пізніше Дубінський зазначив, що хоче обмежити маржу компанії «Тедіс» і збільшити доходи роздрібних мереж від продажу тютюнових виробів.

«Ця правка дозволить звузити маржу компанії „Тедіс“, яка є монополістом, до 7% і передати 13% маржі на торгівлі тютюновими виробами у роздрібні мережі», — заявив депутат.

Розрахунки щодо розміру маржі, судячи з тексту стенограми, наведені не були.

Голова комітету Данило Гетьманцев завершив голосування щодо законопроекту на комітеті дивним формулюванням щодо «тимчасової дії цієї поправки». Проте в ухваленому Верховною Радою документі про тимчасовість норми не було ні слова.

Компанію Tedis Ukraine у 2011 році створило ТОВ «Торгова компанія „Мегаполіс-Україна“. У травні 2016 року вона була перейменована на ТОВ „Тедіс Україна“.

Свою експансію на українському ринку фірма почала після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах.

Тоді протягом кількох місяців структури російського мільярдера Ігоря Кесаєва придбали підприємства ТОВ „Поділля-тютюн“ і ТОВ „Вест-тобакко-груп“, які спеціалізувалися на оптовому та роздрібному продажі тютюнових виробів.

За три роки компанія змогла придбати конкурентів. З понад 60 дистриб'юторів тютюнових виробів в Україні до 2012 року залишився тільки один.

Наразі невідомо, чи є серед фактичних власників компанії росіяни. Одним з акціонерів компанії є український бізнесмен Борис Кауфман, який це визнав публічно.

Читайте також:Митниця запустила онлайн калькулятор вартості розмитнення авто

Хто найбільше виграє від правки

На цій правці зав'язані різні бізнес-інтереси.

По-перше, поправку Дубінського підтримав заступник голови комітету Андрій Холодов.

За його словами, ця норма важлива в контексті демонополізації торгівлі сигаретами з боку компанії „Тедіс“, оскільки остання щодня регулює торгову маржу для 50 тис роздрібних точок в Україні.

Самого Холодова ЗМІ часто пов'язують з однією з найбільших роздрібних мереж з реалізації тютюнових виробів „Т-Кіоск“, хоч він це заперечує.

Як наголошували автори поправки, роздрібні продавці сигарет будуть „в плюсі“, адже їх маржа виросте до 13%. Нижче — перелік основних гравців на цьому ринку. Їх загальна кількість оцінюється 50 тис.Пише:https://www.epravda.com.ua

Також цікаве:14-річна закарпатська дівчина стала Чемпіонкою світу з армрестлінгу

Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
|